• Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

  • Start
  • Oferta
    • Skuteczne strony internetowe
    • Tanie strony internetowe WordPress
    • Copywriting SEO
    • Pozycjonowanie stron
  • Cennik
  • Realizacje
  • Artykuły
  • Kontakt
baner-ms-640

Spam w komentarzach WordPress. Jak sobie z nim radzić?

Uaktualnione: 4 lutego 2022

Właśnie usunąłem ze swojej strony około 5500 komentarzy ze spamem. Ponieważ mam ważniejsze sprawy na głowie, niż przeczesywanie spamu i usuwanie go, postanowiłem położyć temu kres. Rozwiązanie tej sytuacji jest proste.

Jak wygląda spam w komentarzach

Spam w komentarzach WordPressNa pewno to znasz. Przeczesując spam można zauważyć, że największą grupę stanowią komentarze z dużą ilością linków. Jeśli zatem w komentarzu widzisz dużo niebieskiego – do kosza.

Są także komentarze bez linków w treści. Ogromna większość jest jednak napisana po angielsku. Jeśli Twoja strona nie ma wersji angielskiej, taki komentarz to również pewny spam.

Np. „Fantastic, great products male. I’m an enthusiastic fan. Continue the good work.” – świetnie, że nauczyłeś się polskiego, który jest prawdopodobnie najtrudniejszym językiem świata. Do kosza!

„Awesome post.” – Thanks buddy. Do kosza!

Oczywiście zdarzają się także spamy po polsku. „Wspaniała strona, będę ją częściej odwiedzał”. Następny „Rewelacyjna strona. Brawo” itd. Wszystkie powiązane z podobnym adresem e-mail. No cóż, do kosza!

Rozwiązanie

Taki spam to oczywiście w 99% przypadków najazd na stronę różnego rodzaju robotów spamujących. Można sobie z nimi łatwo poradzić instalując wtyczkę z tzw. recaptcha, czyli tekstem, który trzeba przepisać z obrazka.

Ja zainstalowałem wtyczkę Google Captcha (reCAPTCHA) by BestWebSoft . Po instalacji trzeba jeszcze wejść w ustawienie wtyczki, kliknąć „Get the API Keys” (trzeba być zalogowanym na konto w Google), wpisać swoją domenę i skopiować „site key” i „secret key” do wtyczki. W naszych formularzach pojawi się nowe pole do kliknięcia „nie jestem robotem” To prostrze, niż przepisywanie kodów z obrazka. Widocznie Google czuje tam ciepło dotyku ludzkiego palca… (taki żart).

Oczywiście może się zdarzyć jeszcze spam pisany ręcznie, jednak z takimi ilościami można sobie poradzić. Najważniejsze, że zablokujemy w ten sposób większość spamu, który zaśmieca naszego WordPressa.

Filed Under: Blog Tagged With: spam, spam w komentarzach

Reader Interactions

Comments

  1. DMati says

    26 stycznia 2014 at 11:33

    Z lepszych rozwiązań to duet Stop Spammers+Akismet.

    Captcha/recaptcha w komentarzach to irytujące rozwiązanie. Nie rzadko zniechęca do skomentowania.

    Odpowiedz
  2. FSI says

    3 lutego 2014 at 12:24

    Ma Pan rację, że recaptcha może zniechęcać, ale problem z Aksimetem jest taki, że jest płatny dla firmowych stron internetowych.

    Odpowiedz
  3. DMati says

    29 kwietnia 2014 at 19:07

    No niestety, nie da się prowadzić bloga zarobkowego czy firmowej strony z opcjami dyskusji i czymś więcej za free. Czy to trzeba będzie zakupić lepszy hosting czy opłacić inną usługę czy zapłacić za korzystanie z x wtyczki gdy ta nie zezwala na komercyjne użytkowanie.

    Ale jest plus, myślę, że hosting, domenę, dodatkowe usługi można wliczyć w koszta. W dodatku skoro mowa o stronie podpiętej pod działalność to znajdą się, powinny się znaleźć środki. Akismet drogi nie jest.

    Opcjonalnie inne metody, cloudflare i wycięcie spam ruchu (o ile możemy), wtyczki jak spammers, anitbot, gotcha lub zamiast captchy – captcha w formie mini gry („przesuń to tam” czy „jaki to kolor”).

    Catpcha, szczególnie recaptcha od google jest niekiedy na tyle mało czytelna, że komuś się po prostu nie będzie chciało odczytać.

    PS nie ma potrzeby per pan 🙂

    Odpowiedz
  4. widmo says

    20 maja 2014 at 11:08

    Hmm po co to robic takie skomplikowane rzeczy lepiej dodac pole zeby obliczyc i wyweitlac np: siedem + cztery i podac wynik cyframi. proste i bez kapczow glupich poztym reCaptcha za darmo zaprzega userow do tlumaczenia ksiazek a ja zawsze wpisuje bzdury hehehe jak w tym ponizej

    Odpowiedz
  5. Karol (http://namanualu.eu) says

    20 lipca 2014 at 01:26

    U mnie ta blokada nie chce się jakoś pojawićw oknie komentarzy 🙁 i nie mam pojęcia gdzie robie błąd

    Odpowiedz
    • FSI says

      18 sierpnia 2014 at 12:33

      Witam, to prawdopodobnie dlatego, że jesteś zalogowany. Ta wtyczka domyślnie jest ustawiona tak, że nie wymaga przepisywania kodu zalogowanym użytkownikom. Spróbuj się wylogować. Pozdrawiam!

      Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Primary Sidebar

Jak wstawić film z YouTube na stronę WordPress

11 lipca 2017

Żyjemy w czasach, w których wideo zyskuje na … czytaj więcej about Jak wstawić film z YouTube na stronę WordPress

Obsługa strony internetowej kluczem do wysokich pozycji w Google

26 listopada 2014

Posiadanie strony internetowej to dopiero początek … czytaj więcej about Obsługa strony internetowej kluczem do wysokich pozycji w Google

Co to jest przeoptymalizowanie strony internetowej i dlaczego nie warto tego robić

21 października 2013

Jeśli posiadasz stronę internetową, którą … czytaj więcej about Co to jest przeoptymalizowanie strony internetowej i dlaczego nie warto tego robić

Jak dodać nagłówek h2 h3 h1 w WordPress

23 maja 2013

Wordpress, jak wiadomo, jest świetną platformą do … czytaj więcej about Jak dodać nagłówek h2 h3 h1 w WordPress

Czy warto umieszczać cennik na stronie internetowej

20 maja 2013

Każda firma, która tworzy własną stronę … czytaj więcej about Czy warto umieszczać cennik na stronie internetowej

wykonanie strony internetowej: miastostron.pl